Novosti / Vijesti iz članica

  • JEDAN U NIZU PROJEKATA KOJIM ŠKOLSTVO BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE DOŽIVLJAVA PREOBRAZBU JE I ENERGETSKA OBNOVA OŠ ČAZMA-EUROPSKI PROJEKT VRIJEDAN 10 MILIJUNA KUNA

JEDAN U NIZU PROJEKATA KOJIM ŠKOLSTVO BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE DOŽIVLJAVA PREOBRAZBU JE I ENERGETSKA OBNOVA OŠ ČAZMA-EUROPSKI PROJEKT VRIJEDAN 10 MILIJUNA KUNA

Riječ je o projektu vrijednom 10 milijuna kuna, a radovi obuhvaćaju zamjenu stolarije, obnovu krovišta, postavljanje nove termo ovojnice, obnovu stropova i podova, ugradnju nove led rasvjete kao i radove na dvorani. No, u Osnovnoj školi Čazma, kao i u svim drugim školama koje su obuhvaćene europskim projektom energetske obnove, izvodit će se i potrebni dodatni radovi koji nisu uključeni u europski projekt. Sredstva za to osigurat će Bjelovarsko-bilogorska županija, kao i za opremanje škole novim namještajem. Sve to uvelike će pridonijeti podizanju standarda i kvalitete nastave u čazmanskoj Osnovnoj školi, a 420 učenika i 70-ak zaposlenika škole imat će puno bolje uvjete za rad i učenje. „Sretni smo što se škola obnavlja nakon dugo vremena i jedva čekamo povratak djece u škole. Nije bilo dovoljno učionica za predmetnu nastavu, učitelji u predmetnoj nastavi nisu imali svoje prostore, a ovim radovima će ih dobiti“, rekla je Anita Mikulandra, članica Školskog odbora. „Od stare knjižnice napravljena je nova učionica, preuređujemo još dio učionica, a iznad dvorane smo dobili dvije nove učionice. Ovom energetskom obnovom dobili smo gotovo pet novih učionica i zbornicu, čime će se zasigurno poboljšati uvjeti rada“, istaknula je ravnateljica OŠ Čazma Lidija Osman. „Radovi teku normalno, škola je dosta stara pa ima i nepredviđenih radova, ali mislim da ćemo ih završiti na zadovoljavajući način“, kazao je Ivica Kušić, vlasnik tvrtke Kapitel d.o.o Ivanić Grad, izvođač radova. Podsjetimo, u vrijeme pandemije koronavirusa započete investicije Bjelovarsko-bilogorske županije, među kojima je i energetska obnova škole u Čazmi, nisu zaustavljene, već naprotiv nastavljene su, a Bjelovarsko-bilogorska županija krenula je i u novi investicijski ciklus. Naime, stav Bjelovarsko-bilogorske županije i njenog čelnog čovjeka župana Damira Bajsa je da izlazak iz krize uzrokovane pandemijom koronavirusa nije moguć uz štednju javnog sektora, već upravno suprotno, povećanjem javnih investicija i osiguravanjem posla našim građevinarima i srodnim djelatnostima u vremenima krize. Bjelovarsko-bilogorska županija ovoga je trenutka najveći investitor u županiji u kojoj su u tijeku radovi na 15-ak gradilišta vrijednih 330 milijuna kuna i niti jednog trenutka Bjelovarsko-bilogorska županija i njen čelni čovjek župan Damir Bajs nisu dvojili da li ih treba nastaviti. Osim toga, Bjelovarsko-bilogorska županija ovoga trenutka ima spremne projekte za raspisivanje natječaja i osigurana sredstva za još 15-ak investicija vrijednih preko 100 milijuna kuna, a vezane uz graditeljstvo i popratne industrije. Inače, uz obnovu Osnovne škole Čazma u tijeku su i radovi na Područnoj školi u Gornjem Dragancu, a pred raspisom natječaja za izvođača radova za obnovu školskih zgrada su i Područne škole u Mikloušu i Dapcima. Tako će ukupna ulaganja u školstvo na području grada Čazme od strane Bjelovarsko-bilogorske županije iznositi 20 milijuna kuna. Osnovna škola Čazma jedna je od 44 škole na području naše županije  obuhvaćene europskim projektom energetske obnove u koje će ukupno biti uloženo 160 milijuna kuna, a završetkom njihovih obnova 90 posto učenika ići će u nove, modernizirane škole. Naime, ulaganje u obrazovanje, djecu i znanje prioritet je Bjelovarsko-bilogorske županije. U prilog tome ide i činjenica da je Bjelovarsko-bilogorska županija druga Županija u Hrvatskoj po povlačenju sredstava Europske unije vezano uz energetsku obnovu istih. „Kada govorimo o školstvu, Bjelovarsko-bilogorska županija ima 15-ak objekata koji su trenutno u energetskoj obnovi. Jedna od najvećih obnova je upravo ovdje u Čazmi. Ključni element je taj što će standard naših učenika i svih zaposlenih u OŠ Čazma biti podignut. Ovo je objekt iz 1950-ih godina koji zahtijeva puno dopunskih radova, tako da ukupni iznos će biti premašen. Bjelovarsko-bilogorska županija  će dopunski iznos financirati s oko milijun i pol kuna. Veseli me što ćemo nakon završetka radova imati još posla. Ne želimo da škola izvana izgleda kao nova, a da su iznutra stare klupe ili nepotrebni elementi. To nije financirano iz EU fondova već te troškove snosi Županija“, istaknuo je prilikom obilaska radova župan Damir Bajs.