Novosti / Vijesti iz članica

  • POTVRĐEN PRVI SLUČAJ ZARAZE KORONAVIRUSOM NA PODRUČJU BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

POTVRĐEN PRVI SLUČAJ ZARAZE KORONAVIRUSOM NA PODRUČJU BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

„Potres je zahvatio i našu Bjelovarsko-bilogorsku županiju, ali nemamo dojava o materijalnim štetama niti o ljudskim žrtvama. Ukoliko bi se taj potres eventualno ponovio mi preporučamo sukladno preporukama struke da u toj situaciji dok potres traje budete u kući, a nakon toga da izađete iz kuće ili stana i budete razmaknuti što je moguće više čekajući daljnje upute nadležnih“, istaknuo je župan Bajs i dodao kako se nada da do tog scenarija kod nas neće doći. Župan Bajs potvrdio je kako je na području Bjelovarsko-bilogorske županije potvrđena prva osoba zaražena koronavirusom. „ Radi se o našoj sugrađanki iz Čazme koja je boravila u Turskoj i odmah se sama stavila u samoizolaciju, a nakon što je dobila temperaturu na propisan način se javila zdravstvenim službama. Pohvalit ću njezino ponašanje kao odgovorno i pozivam sve ostale sugrađane da na takav način postupaju u ovim trenucima. Ona je i dalje u samoizolaciji, jer njeno zdravstveno stanje nije takvo da bi zahtijevalo bolničko liječenje na što je bolnica u potpunosti spremna. Također, s njom je bio još jedan muškarac koji je, također, u samoizolaciji i čekamo rezultate njegova testiranja“, istaknuo je župan Bajs. „Bila je oprezna i kod prvih simptoma visoke temperature gospođa se javila svom liječniku opće medicine koji ju je uputio na naše infektologe koji su indicirali testiranje. Nakon testiranja žena je u opće dobrom stanju. Mi smo u kontaktu s njom i ako dođe do pogoršanja mi ćemo ju hospitalizirati, a ako bude dobro bit će kod kuće u samoizolaciji. Koristim priliku sada da se svojim sugrađanima obratim. Neka budu oprezni jer sada se nalazimo na rubu dva scenarija – epidemije ili katastrofe. O našim ponašanjima sve ovisi. Ako ćemo se odgovorno ponašati možemo tu epidemiju usporiti i ublažiti njezine posljedice. Apeliram na sve naše sugrađane koji jesu u samoizolaciji da ne izlaze iz samoizolacije, da ne odlaze u grad, da se ne miješaju s drugom populacijom. Apeliram na savjest na solidarnost i na odgovorno ponašanje“, naglasio je ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dr. med. Ali Allouch. „Na području naše županije imamo 653 osobe koje su u samoizolaciji. Nažalost njih 70 se nije pridržavalo toga, odnosno imali smo 70 dojava o kršenju samoizolacije. Utvrdili smo provjerama da je 12 osoba kršilo samoizolaciju i oni će biti procesuirani sukladno propisima. Pored tih aktivnosti naša policija ulaže ogromne napore na terenu da se sve odluke koje su donesene s razine nacionalnog stožera provode prije svega mislim na zabranu kretanja na otvorenim prostorima i zadržavanja“, istaknuo je Hamdija Mašinović zamjenik načelnika Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske. Na konferenciji za medije župan Bajs je istaknuo kako je dan nalog za mobilizaciju Hotela Central u Bjelovaru kao mjesto namijenjeno karanteni. Župan je podsjetio da na našem području djeluje i karantena za vozače kamiona koji su u tranzitu roba. Dobra vijest je ističe župan i činjenica kako su naše zdravstvene ustanove dobile nove količine zaštitne opreme. „Pozivam građane naše županije da budu odgovorni u trenutku ovakve ugroze i mi moramo biti solidarni. Solidarni prvo prema svojim najbližima, djeci obitelji, svima onima koji nas okružuju jer koronavirus se širi na način koji je nevjerojatno brz. Budimo postojani u tome da poštujemo naloge koji su nam dani. Kada govorimo o našoj županiji vi ste vidjeli da su naši gradovi i mjesta pusta, broj kršitelja je sve manji i manji što znači da je većina građana shvatila ovu situaciju i pozivam građane da se svi zajedno toga i dalje pridržavamo“, naglasio je župan Bajs. Na konferenciji za medije župan Bajs je istaknuo da se sukladno preporukama odustalo od održavanja izvanredne sjednice Županijske skupštine u školsko-sportskoj dvorani u Velikom Trojstvu, kako je ranije najavljeno. Umjesto toga sjednica će se prvi put u povijesti županije održati telefonskim putem.