Vojnić: Učinjeno puno za 21 godinu
Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić u svojem je govoru istaknula kako možemo biti ponosni »što smo ne samo očuvali krovnu instituciju svih ovih godina već što je i danas kao 15. prosinca 2002. godine ova dvorana jednako puna – i ljudi i vjere da sve što radimo ima velik smisao, ne samo za nas u HNV-u nego još više za vas koje predstavljamo i za čije interese se predano angažiramo«.
»U ovih 20 godina nisu svakom od nas prioriteti bili jednaki i nije se uvijek napredovalo istim tempom, ali sigurno je svatko doprinio onako kako je u tom trenutku smatrao da je najbolje za našu zajednicu i kako su okolnosti to dopuštale«, kazala je ona.
Moto proslave bio je sadržan je u naslovu plesne predstave Memento (u prijevodu: sjeti se) čije su dijelove tijekom večeri izvodili folkloraši domaćeg HKC-a Bunjevačko kolo. U tom kontekstu, predsjednica Vojnić podsjetila i na brojna postignuća hrvatske zajednice u područjima obrazovanja, kulture, informiranja, institucionalne izgradnje i političke participacije.
»Sjetimo se kako je Vlada Republike Hrvatske počela snažnije podupirati Hrvate u Srbiji i kako je i Vlada Republike Srbije nekoliko puta pozitivno odgovorila na naše zahtjeve te kako je predstavnika naše zajednice uzela za ministra u Vladi«, istaknula je Vojnić.
Uručena priznanja HNV-a
Tradicionalno, dodjeljena su i HNV-ova godišnja priznanja za doprinose Hrvatima u Srbiji. Priznanje Ban Josip Jelačić za sveukupni doprinos razvoju hrvatske zajednice dobila je Hrvatska zajednica županija (priznanje je primio predsjednik HZŽ-a Danijel Marušić); priznanje Pajo Kujundžić za doprinos obrazovanju na hrvatskome jeziku pripalo je dječjem podlistku Hrcko (prizanje su primile sadašnja i bivša urednica lista Željka Vukov i Ivana Petrekanić Sič) dok je priznanje dr. Josip Andrić za doprinose u kulturi pripalo HKPD-u Matija Gubec iz Rume, udruzi koja ove godine slavi 120 godina postojanja (priznanje je primio predsjednik udruge Zdenko Lanc).
Marušić: Divimo vas se što ste očuvali identitet
Specijalni gosti svečanosti bili su brojni župani iz Hrvatske na čelu s predsjednikom Hrvatske zajednice županija i brodsko-posavskim županom Danijelom Marušićem. U svojem obraćanju župan Marušić istaknuo je kako Dunav ne razdvaja već spaja hrvatski narod s lijeve i desne strane.
»Mi vas poštujemo, mi vam se divimo i mi vas volimo jer doista je veliko biti dio hrvatskog naroda u Srbiji kao manjinskog i sačuvati svoj povijesni, kulturni, jezični i nacionalni identitet. Svaka različitost, kako hrvatskog naroda u Srbiji, kao i srpskog naroda u Hrvatskoj, oplemenjuje i obogaćuje države u kojima živimo. Duboko vjerujem da će hrvatski narod u Srbiji imati ista ona prava kakva imaju sve nacionalne manjine u Hrvatskoj. Hrvatska je već deset godina jedna od zvijezda na europskom nebu i želim i vjerujem da će i Srbija ući u Europsku uniju, zbog boljitka svih onih koji u njoj žive, a naravno meni najdražeg hrvatskog naroda«, kazao je Marušić.
Žigmanov: Zajedništvo kao snaga
Okupljenima se obratio i ministar za ljudska i manjinska prava i predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov koji je kazao kako je hrvatska zajednica u protekla dva desetljeća ostvarila mnogo zahvaljujući snazi koja ne počiva na novcu i političkoj moći, već na zajedništvu.
»Naša snaga je zajedništvo, okupljanje oko dobra naroda kojeg predstavljamo. Zajedništvo zahtijeva dosljedno inzistiranje ne na onom što razdvaja i dijeli, već onome što zbija. Samo posloženi unutar nas, okupljeni u zajedništvo, možemo ostvariti, i ostvarili smo, mnogo toga. I okupljamo se vođeni dobrom pripadnika naše zajednice, koje nije na štetu nikoga drugoga, ne toliko radi imanja i materijalnih dobara već radi dobra kada su u pitanju duh, znanje, mladost koja dolazi iza nas. Samo tako ćemo imati istu strast, istu odlučnost i ustrajnost da unatoč svemu, što je neki puta i oporo i gorko, uspijemo doći tamo kamo hoćemo«, kazao je Žigmanov.
Izvor: Hrvatska riječ