Ovogodišnja Konferencija županija održat će se u zagrebačkom hotelu Antunović u srijedu 18. rujna s početkom u 10 sati. Konferencija je bez kotizacija za županijske te službenike Grada Zagreba uz obveznu prijavu sudjelovanja: https://lc-panorama.com/prijava/.
Očekuju vas aktualne teme – razgovarat ćemo o održivom turizmu, kvalitetnijem upravljanju javnim novcem, razvoju javnih politika. U sklopu Konferencije županija održat će se završna radionica za regionalne čelnike na temu dječje participacije i sudjelovanja, jedna od aktivnosti koje provodimo za projekt u suradnji sa Savezom Društava Naša Djeca Hrvatske „Utjecaj, a ne ukras“.
Županije kao brend - panel rasprava
Koncept brendiranja županija postaje sve popularniji u nekoliko posljednjih godina. Prednosti brendiranja nije samo povećanje prepoznatljivosti već i razvoj turizma i pojačano privlačenje investicija. Zato ćemo se u panelu baviti slijedećim temama: Trebaju li se županije brendirati? Imaju li i provode li strategije brendiranja? Što im se pokazalo kao najbolji alat u brendiranju? Mogu li svojim brendom konkurirati drugim europskim regijama? Odgovore na pitanja dobit ćemo od članova Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija. Panelisti su: krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, župan Istarske županije Boris Miletić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije, Mato Lukić, a panel moderira Tin Bašić.
Daljnji razvoj javnih politika - panel rasprava
Zdravstvo, obrazovanje i socijalna skrb najzahtjevniji su resori u Hrvatskoj. U kojem smjeru će se razvijati politike koje se tiču navedenih područja? Imaju li demografski trendovi negativan utjecaj na ionako izazovne sektore? Što resorna ministarstva poduzimaju? Panelistice su: Dragica Marač, pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije, Martina Bunić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Virovitičko-podravske županije, Anica Ježić, načelnica Sektora za razvoj i unapređenje socijalnih usluga Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
"Utjecaj, a ne ukras" - radionica
Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija od travnja 2023. godine provode projekt „Utjecaj, a ne ukras“. Projekt je sufinanciran iz CERV programa Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, a projektne aktivnosti će se provoditi do 31.3.2025. godine. U sklopu Konferencije županija održat će se završna radionica, a bit će riječi o tome koja je uloga županija u brizi za djecu i mlade, o projektu Županije-prijatelj djece te kako dobiti to prestižno priznanje, kako motivirati djecu i mlade na sudjelovanje te općenito o participaciji djece i mladih u županijama. Imat ćemo i priliku čuti o dobroj praksi dječje participacije u Krapinsko-zagorskoj županiji koju će predstaviti zamjenica krapinsko-zagorskog župana Jasna Petek.
Sve oko imovine i upravljanja
Prošlo je 9 mjeseci od stupanja na snagu Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske. Kako je predmetni zakon utjecao na županije? Na koji način je novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama regulirao pitanje koncesija, cjelovitog upravljanja i transparentnosti te koja je uloga županija u odnosu na prijašnje zakonske odredbe? Kako bismo dobili odgovore na ova i brojna druga otvorena pitanja s nama su Ivo Klaić, pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, turizam i more Dubrovačko-neretvanske županije, voditelj Radne skupine za pomorsko dobro, pročelnica Upravnog odjela za upravljanje nepokretnom imovinom, izgradnju i imovinsko-pravne poslove Splitsko-dalmatinske županije, voditeljica Radne skupine za pravna pitanja Anamarija Bralić Silić, te ispred Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivana Pintar, ravnateljica Uprave za upravljanje i raspolaganje nekretninama.
Socijalne inovacije u javnoj upravi - predstavljanje priručnika
Priručnik Socijalne inovacije u javnoj upravi namijenjen je djelatnicima u javnoj upravi i predstavlja sveobuhvatan uvod u svijet socijalnih inovacija. Primjerima udruženja, ureda i laboratorija za socijalne inovacije te primjerima dobre prakse diljem svijeta, autori priručnika žele inspirirati čitatelje da sami potraže načine implementacije socijalnih inovacija u svoje sredine.
Održivi turizam - panel rasprava
Potaknuti višegodišnjim obaranjem rekorda kada je turistička sezona u pitanju, članovi Izvršnog odbora na sjednici održanoj u Karlovcu donijeli su Zaključak o formiranju Radne skupine za turizam Hrvatske zajednice županija. Sve veći broj turističkih dolazaka iznjedrio je potrebu za razvojem turizma koji je održiv na razini cijele Republike Hrvatske, tijekom cijele kalendarske godine. U tu svrhu je i Ministarstvo turizma i sporta 2022. godine predstavilo Strategiju razvoja održivog turizma do 2030. godine. Je li održivi turizam u Hrvatskoj nedostižni san ili stvarnost? Koliko su županije bile uključene u izradu Strategije razvoja održivog turizma do 2030. Ministarstva turizma i sporta? Na panelu će biti riječi o negativnim aspektima masovnog turizma i posljedicama na okoliš, a u konačnici kako se masovni turizam odražava na profit. Panelisti su: Mario Sambolec, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo i voditelj Radne skupine za graditeljstvo Hrvatske zajednice županija, Nina Kukurin, pomoćnica pročelnice za pravne i druge stručne poslove Istarske županije, ujedno i voditeljica Radne skupine za turizam. Kako su povezani održivi turizam i fondovi Europske unije saznat ćemo od Zrinke Čobanković, ravnateljice Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije i zamjenice voditelja Radne skupine za međunarodnu suradnju i EU fondove. Ispred Ministarstva turizma i sporta, na panelu će sudjelovati državna tajnica Monika Udovičić.
Načelo DSNH, šest okolišnih ciljeva - izazovi u praksi
U kontekstu aktualne financijske omotnice EU 2021. - 2027. svi javni pozivi za prijavu projektnih prijedloga na EU fondove sadrže uvjete DNSH (engl. Do No Significant Harm) načela i 6 okolišnih ciljeva. Ukoliko nisu zadovoljeni navedeni uvjeti, projekte nije moguće financirati iz EU fondova. Kako je došlo do DNSH načela, koji su to okolišni ciljevi i zašto nam je oboje važno u povlačenju sredstava iz EU fondova u 20 minuta i na konkretnim primjerima ispričat će nam Denis Ćosić, ravnatelj Javne ustanove Županijske razvojne agencije Osječko-baranjske županije, voditelj Radne skupine za međunarodnu suradnju i EU fondove Hrvatske zajednice županija.
Županija na dlanu – jedna aplikacija, neograničene mogućnosti
Županija, kao ključni pokretač razvoja regionalne zajednice pokriva širok djelokrug rada, od gospodarstva, prometa i infrastrukture, prosvjete do udruga i civilnog društva, pritom pružajući veliki broj usluga kojima servisiraju građane. Upravo zbog širokog opsega usluga veliki napor usmjerava se na informiranje koristeći razne medije sa željom za što većom participacijom korisnika usluga. Za te potrebe razvili smo objedinjeno rješenje svih županijskih usluga i informacija putem mobilne aplikacije, od važnih informacija, vijesti i događaja u županiji do e-usluga koje su dostupne građanima kao što su prijave na natječaje, stipendije, sufinanciranje prijevoza, pregled svih projekata i mnogo drugog. Županija je tu za svoje građane, a naše rješenje je put do njih.
Svoje mjesto na ovogodišnjoj Konferenciji županija možete osigurati u nastavku: https://lc-panorama.com/prijava/.
Očekuju vas i:
• Razvoj suvremenih sustava integriranog javnog prijevoza putnika u europskim regijama – javni prijevoz putnika dostupan za sve
• Digitalizacija svih procesa i upravnih odjela županije – mit ili realnost?
• Upravljanje javnim novcem: uspostava riznice
• Primjeri dobre prakse digitalizacije u županijama