Plenarno zasjedanje Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe održano je od 15. do 17. listopada u Strasbourgu. Kao članovi hrvatskog izaslanstva pri Kongresu sudjelovali su Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije, Ivan Hanžek, gradonačelnik Zaboka te mladi delegat Danijel Bačan. U sklopu zasjedanja susreli su se s Tomom Gallijem, veleposlanikom Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri Vijeću Europe.
Zamjenik Kolarec sudjelovao je u raspravi o digitalizaciji i primjeni umjetne inteligencije u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, istaknuvši da je epidemija koronavirusa ubrzala procese digitalizacije koji su sada postali standard poslovanja jedinica lokalne i regionalne samouprave diljem Europe. Zagrebačka županija je uspješno implementirala digitalne procese koji su imali izravan utjecaj na dizanje standarda efikasnosti javnih usluga našim građanima, u čemu se i ogleda njihova najveća korist, istaknuo je zamjenik župana Kolarec.
Raspravom o lokalnoj demokraciji kao stupu stabilnosti u jugoistočnoj Europi obilježeno je 20 godina postojanja Mreže udruga lokalnih vlasti Jugoistočne Europe (NALAS) na kojoj su sudjelovali Nives Kopajtich Škrlec, koordinatorica Ureda Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i Mladen Puškarić, voditelj Ureda Hrvatske zajednice općina.
Dušan Raičević, gradonačelnik Bara (Crna Gora) i predsjednik NALAS-a, podsjetio je da je Udruga nastala prije 20 godina uz potporu Kongresa kako bi promovirala mehanizam pomirenja nakon ratova na području Balkana, u vrijeme kada su zajednice u jugoistočnoj Europi bile podijeljene po etničkim linijama. Istaknuo je da je NALAS postao utjecajna mreža koja podupire lokalnu demokraciju, decentralizaciju i samoupravu u jugoistočnoj Europi, pomažući zemljama kandidatima iz regije pri njihovom pristupanju Europskoj uniji. Danas NALAS pruža ključnu tehničku pomoć za više od 7.000 jedinica lokalne samouprave, pomažući u njegovanju snažnog osjećaja solidarnosti između svojih članica i jačanju njihove suradnje u odgovoru na sadašnje i buduće izazove, naglasio je predsjednik Raičević.
U vrijeme nastavka agresorskog rata Ruske Federacije protiv Ukrajine, u vrijeme rastuće zabrinutosti zbog demokratskog nazadovanja u nekim državama članicama, moramo čvrsto stajati u obrani demokratskih vrijednosti u našim općinama, gradovima i regijama, istaknuo je predsjednik Kongresa Marc Cools na otvaranju 47. zasjedanja Kongresa.
Dnevni red trodnevnog zasjedanja uključivao je i raspravu o zaštiti ukrajinske kulturne baštine tijekom ruskog agresorskog rata, uz online sudjelovanje ukrajinskog ministra kulture i strateških komunikacija Mykola Tochytskyi, kao i o ključnim izazovima s kojima su se lokalne i regionalne vlasti suočile u proteklih pet godina.
Posebnom raspravom obilježena je deseta godišnjica inicijative 'Pomlađivanje politike' čiji je cilj uključivanje mladih izaslanika u rad Kongresa i integraciju perspektiva mladih u lokalni i regionalni demokratski život.
Kongres je također raspravljao o izvještajima o praćenju primjene Europske povelje o lokalnoj samoupravi u Finskoj, Islandu, Latviji i Malti, kao i o promatranju lokalnih izbora u Turskoj 31. ožujka 2024. Članovi Kongresa razmijenili su mišljenja s nedavno izabranim Glavnim tajnikom Vijeća Europe Alainom Bersetom.
Zajednice koje stare (osiguravanje kvalitetne socijalne skrbi za starije osobe), poticanje kružnog gospodarstva (s naglaskom na ponovnu upotrebu i recikliranje resursa u borbi protiv prekomjerne potrošnje), situacija u regijama s posebnim statusom, lokalna demokracija kao stup mira i stabilnosti u jugoistočnoj Europi, uloga lokalnih izabranih predstavnika u zaštiti ljudskih prava i uloga regija u obnovi Ukrajine, kao i nastojanja da se Povelja o lokalnoj samoupravi proširi na gradove u državama nečlanicama (kao što su Kazahstan, Mauritanija i Maroko) bile su među ostalim temama rasprava u sklopu plenarnog zasjedanja.