Img 7746

Radna skupina za unutarnju reviziju na sjednici u Vukovarsko-srijemskoj županiji

18.04.2025 07:13

Sjednica Radne skupine za unutarnju reviziju Hrvatske zajednice županija održana je 14. i 15. travnja u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Na dnevnom redu sjednice bilo je riječi o novostima iz područja sustava unutarnjih kontrola u javnom sektoru - Zakon o sustavu unutarnjih kontrola, Zakon o Izjavi o fiskalnoj odgovornosti, Standardi IA, te Priručnik unutarnje revizije. Svoja izlaganja na teme imali su predstavnici Ministarstva financija, Središnja harmonizacijska jedinica.

Nakon izlaganja najavljene su promjene uslijed donošenja novih Standarda interne revizije te njihova uvrštavanja u postojeće zakonske i podzakonske propise vezane uz rad unutarnje revizije.

Najavljene su i promjene u sadržaju Upitnika koji se sastavlja uz obrazac Izjave o fiskalnoj odgovornosti.

U drugom dijelu sjednice održan je okrugli stol nastavno na uvodne teme: „Postojeće stanje, primjena Priručnika unutarnje revizije — osvrt na primjenu Priručnika — dobre prakse i slabosti te izmjene koje treba provesti temeljem novih Standarda interne revizije“. Nakon provedene rasprave utvrđeni su Zaključci te aktivnosti za provedbu istih kao i okvirni rokovi za realizaciju.

Nakon okruglog stola predsjednica Radne skupine dala je informacije sa sjednice mreže PEMPAL-a koja je održana krajem ožujka.  Osnovni naglasak u dijelu budžeta (planiranja) i trezora (izvršavanja proračuna) je na uvođenju zelenog proračuna, digitalizaciji, klimatskim promjenama, stvaranju i korištenju zajedničkih baza, korištenju umjetne inteligencije te kibernetičkoj sigurnosti. U domeni unutarnje revizije osnovni naglasak je na razvoju kompetencija i vještina unutarnjih revizora (tehničke i profesionalne kompetencije, prilagodljivost i kontinuirano učenje te komunikaciju), na rotaciju znanja i vještina te testiranje kompetencija. Posebno je istaknuto da se i nadalje radi na neovisnosti unutarnjih revizora, jačanju povjerenja kao dvosmjerne ulice u komunikaciji te korištenju umjetne inteligencije kao alata u provođenju unutarnje revizije. Od područja značajnih provođenje unutarnje revizije istaknuta su dubinska analiza rashoda, financijsko planiranje te revizije učinka – povezanost proračuna i učinka.

Na kraju je istaknuto kako treba raditi na promjeni imidža unutarnje revizije u smjeru jačanje proaktivne uloge unutarnjeg revizora sadašnjosti koji će predvidjeti rizik prije nego se pojavi te dati upute za tretiranje rizika.