Panelriznica

Uspostava riznice: teorija i praksa

29.05.2024 13:33

Krajem travnja Hrvatska zajednica županija organizirala je webinar na temu uspostave riznice.

Izniman interes za sudjelovanje na webinaru od strane županija i proračunskih korisnika svih županija i Grada Zagreba potaknuo je organizaciju jednodnevne konferencije naziva Uspostava riznice: teorija i praksa. Organizatori su Hrvatska zajednica županija i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj uz potporu Ministarstva financija i Udruge tajnika i računovođa u školstvu, a cilj događaja bio je kroz teoriju i primjere dobre prakse predstaviti sve benefite koje uspostava riznice donosi.

Uspostava riznice u teoriji

Zakonodavni okvir i Pravilnik o proračunskom računovodstvu predstavilo je Ministarstvo financija na čelu s glavnom državnom rizničarkom Danijelom Stepić. Kao jedan od argumenata u korist uspostave riznice, Danijela Stepić je naglasila likvidnost u cijelosti: „Želimo što bolje i kvalitetnije upravljati javnim financijama.“

Prednosti i izazovi uspostave riznice iz perspektive gradova, županija i proračunskih korisnika

O prednostima uspostave riznice, ali i izazovima s kojima su se susreli govorili su panelisti: Sunčica Bajić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Požeško-slavonske županije, Saša Topić, ravnatelj osnovne škole u Virovitičkoj županiji i Spomenka Mikac, voditeljica računovodstva u Centru za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar iz Grada Varaždina.

Panel je moderirala Ivanka Znika, pročelnica Službe za unutarnju reviziju Krapinsko-zagorske županije, a nakon završetka panela objasnila je: „Cilj panela bio je približiti sudionicima proces uspostave riznice. Nužno je razbiti sveprisutne predrasude, naročito kada je u pitanju organizacija rada kako u županijama, tako i kod proračunskih korisnika.“

Sunčica Bajić je svoje iskustvo u procesu uspostave riznice opisala slikovito: „Počinje kao film Umri muški, a završava kao Ja u ljubav vjerujem.“ Ravnatelj Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića, Gornje Bazje, Saša Topić istaknuo je važnost dobre suradnje i komunikacije između proračunskih korisnika i nadležnih županijskih upravnih odjela. „Dobra komunikacija s upravnim odjelima za financije i obrazovanje uvelike nam je olakšala proces uspostave riznice“, rekao je Saša Topić.

Primjeri dobre prakse

Lokalne riznice Grada Karlovca i Osječko-baranjske županije prepoznate su kao primjeri dobre prakse. Pročelnica za financije Osječko-baranjske županije Snježana Raguž istaknula je da je proces uspostave riznice bio trnovit. „Strah od gubitka kontrole bio je prisutan kod gotovo svih proračunskih korisnika što nam je u samim počecima predstavljao najveći problem.“

Iako je puno izazova u procesu uspostave riznice, benefiti su puno izraženiji, a jednom uspostavljena riznica olakšava rad svim uključenim dionicima – osnivačima s jedne, te proračunskim korisnicima s druge strane.