Slider Image

Bjelovarsko-bilogorska županija

MINISTAR BAČIĆ ŽUPANU PREDAO 85 PREDMETA ZA UPRAVLJANJE NEKRETNINAMA U VLASNIŠTVU RH NA POSTUPANJE I RJEŠAVANJE BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI

12.03.2024 16:37

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić tijekom radnog posjeta Bjelovarsko-bilogorskoj županiji potpisao je sa županom Markom Marušićem i zamjenikom gradonačelnika Bjelovara Igorom Brajdićem Zapisnike i Odluke o predaji na postupanje zahtijeva za upravljanje i raspolaganje nekretninama u vlasništvu RH koje se nalaze na području županije. Kao što je poznato dio državne imovine, sukladno zakonskim odredbama i provedbenim postupcima decentralizacije, od 1. siječnja ove godine na upravljanje je povjereno županijama i velikim gradovima te gradovima sjedištima županija.

-Drago mi je da smo danas u Bjelovaru i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i da smo sukladno Zakonu o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH koji je stupio na snagu krajem prošle godine predali na upravljanje Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ukupno 85 predmeta koji se odnose na raspolaganje nekretninama na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Od tih 85 predmeta njih 37 su zahtjevi jedinica lokalne samouprave, a preostalih 48 zahtjevi fizičkih osoba – istaknuo je ministar Bačić. Dodao je da je uz to predao još i 16 predmeta zamjeniku gradonačelnika Igoru Brajdiću, a radi se o zahtjevima za nekretnine i pokretnine koje se nalaze na području Grada Bjelovara i koje će rješavati stručne službe Grada.

-Ova današnja primopredaja praktično je realizacija i provedba samog zakona kojim provodimo decentralizaciju upravljanja nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH i to tako da će umjesto Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine sada jednim dijelom te imovine upravljati županije na njihovom području osim na području grada koji je sjedište županije, u ovom konkretnom slučaju Grada Bjelovara. Promišljanje ove Vlade je da se što je moguće više provodi decentralizacija, kako ona funkcionalna tako i financijska – istaknuo je ministar dodajući da je država ovim potezom dala dodatni posao županijama i gradovima.

-Taj posao će zasigurno iziskivati i određene nove troškove pa i nova zapošljavanja, ali ne radi se samo o tome da se država riješila jednog dijela predmeta, nego je kroz model financijske decentralizacije definiran i raspored financijskih sredstava koja će se uprihodovati raspolaganjem tom imovinom i to tako da će se za svaku nekretninu kojom se bude raspolagalo prihod od prodaje dijeliti po ključu 60 posto vlasniku, dakle državi tj. Republici Hrvatskoj, 20 posto županiji i 20 posto jedinici lokalne samouprave na čijem se području pojedina nekretnina nalazi – istaknuo je Bačić dodajući da je ministarstvo zadržalo nešto više od polovine ukupnog broja predmeta, odnosno da će od ukupno oko 43.000 predmeta njih 24.000 rješavati ministarstvo, dok će preostalih oko 18.000 zahtjeva rješavati županije i gradovi.

-Definirani su i kriteriji pa će tako odluke o zahtjevima za raspolaganje nekretninama u vrijednosti do 130.000 eura donositi župani i gradonačelnici, a o onima čije vrijednosti iznose od 130.000 do milijun eura odluke će donositi predstavnička tijela, odnosno Županijske skupštine i Gradska vijeća. O zahtjevima za raspolaganje nekretninama vrijednosti od milijun do milijun i pol eura odluke će donositi ministarstvo odnosno ministar, a o nekretninama vrijednosti veće od milijun i pol eura odluke će donositi Vlada RH – pojasnio je Bačić ističući da će se isti ključ raspodjele sredstava primjenjivati bez obzira na to tko će rješavati predmet i donositi odluku. Za očekivat je, istaknuo je ministar, da će se ovom decentralizacijom značajno ubrzati rješavanje zahtjeva koji su dosadašnjom zakonskom regulativom rješavani isključivo u nadležnoj upravi Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

-Samim time što smo umjesto jednoj upravi sada upravljanje i rješavanje prepustili u 46 uprava, samo po sebi se podrazumijeva da će se predmeti rješavati brže i efikasnije. Time mi doprinosimo gospodarskom razvoju RH jer iza svakog tog zahtjeva za upravljanje i raspolaganje nekretninom stoji neki manji ili veći gospodarski projekt. Svaki ovaj zahtjev u sebi sadrži neku buduću investiciju, a to će doprinijeti gospodarskom razvoju kako jedinica lokalne samouprave tako i Hrvatske u cjelini – zaključio je ministar Bačić.

Župan Marko Marušić pozdravio je i pohvalio decentralizaciju u rješavanju državne imovine te zahvalio ministru na povjerenju i dosadašnjoj suradnji.

-Mi kao Bjelovarsko-bilogorska županija itekako pozdravljamo ovaj Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH i kao što je rečeno 85 zahtjeva spušteno je na rješavanje županiji. Mi svako pohvaljujemo ovu decentralizaciju jer cilj je ove nekretnine staviti u bolju funkciju nego što su danas i to će zasigurno doprinijeti razvitku županije. Ovo je i novi posao za nas i naše djelatnike ali mi smo spremni. Normalno je i da nam je potrebno neko vrijeme da se uhodamo ali tu ćemo kao i dosad imati podršku ministarstva. Ovom prilikom zahvaljujem ministru na dosadašnjoj suradnji i radujem se budućoj – istaknuo je župan Marušić.

Decentralizaciju je jednako pozdravio i u ime Grada Bjelovara ministru zahvalio na povjerenju i suradnji zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.


Vidi izvornu objavu